Erasmus+ pályázati beszámoló

A Fontos Sándor Általános iskolai pedagógusai, valamint hetedik és nyolcadik osztályos diákjai 2 nemzetközi pályázatban vesznek részt 2019 szeptemberétől 2021 júniusáig. Az egyik pályázat témája a korai iskolaelhagyás elleni küzdelem, megnevezése Innovative Europe. Koordinátora Spanyolország (Alcantarilla), együttműködő országok: Lengyelország (Grudziadz), Magyarország (Üllés), Málta (Sliema), Olaszország (Vittoria), Törökország (Kütahya). A másik pályázat a mesélés és az olvasás fontosságának tudatosítását és újbóli népszerűsítését tűzte ki céljául Everybody has a story címmel. Ezt az együttműködést a magyar partner, azaz iskolánk irányítja. Velünk együtt dolgozik Macedónia (Kumanovo), Olaszország (Salemi), Románia (Auseu), Törökország (Isztambul) egy-egy általános iskolája.

Mindkét pályázat keretében lezajlottak az első találkozók, az egyik a lengyelországi Grudziadzban (2019. november 24-29.), míg a másik (2019. december 8-14.) településünkön, Üllésen került megszervezésre.

A következő találkozóra 2020. március 21-től 27-ig került volna sor a spanyolországi Alcantarillában. Ide 3 pedagógus és hét diák utazott volna. A gyerekek pályázat útján kerültek be a csoportba. Feladatuk a résztvevő országok nevezetességeinek, gasztronómiájának, érdekességeinek bemutatása volt. Poszter, prezentáció formájában készültek a diákok. A pályaműveket angol nyelven mutatták be. A zsűri (Péterné Juhari Ágota, Santana C. Nagy Éva, Szekeres Katalin és Megyeri Péter) előre kiadott szempontok alapján értékelte a pályamunkákat. Összesen 15 diák pályázott, legtöbben nagyon komolyan vették ezt a feladatot. A kapott pontok alapján Baló Dominika, Berczeli Lili, Hódi Kristóf, Sztojka Tibor, Tóth Barnabás, Trucz Ramóna és Vereb Denissza utazhatott volna. Már 2020. január 24-én megvásároltuk a repülőjegyeket. Az odautunk Budapest-Milánó (Bergamo repülőtér) és MilánóAlicante történt volna. Ennek a repülőútnak az első szakaszát már március elején törölték, amikor Olaszország északi részén kirobbant a járvány. Akkor még úgy gondoltuk, hogy Olaszország elkerülésével, egy másik útvonalon, de utazni fogunk. Még a Nemzeti Irodánk is ezt tanácsolta, így március 20-i indulással (Budapest-Valencia) akartunk repülőjegyet váltani. Sajnos a járványhelyzet alakulása végül egyértelművé tette számunkra, hogy ez az út meghiúsul. Valószínűleg nem véglegesen. A járványhelyzet alakulását figyelembe véve, a partnerekkel egyeztetve kell az új időpontot majd kiválasztanunk.

Most viszont legfontosabb mindenkinek, hogy vigyázzon magára és a családjára, hogy betartsa azokat az utasításokat, amelyek megfékezhetik a járványt. Ha ezen túl leszünk, érdemben akkor léphetünk tovább. Van arra is lehetőség, hogy a pályázat futamidejét 6-12 hónappal meghosszabbítva tudjuk megvalósítani mindazt, amit vállaltunk. Szerencsés helyzetben vagyunk, mert a repülőjegyek egy részét már a légitársaság visszatérítette, míg a másik részére ígéretet kaptunk, hogy visszautalják. Tehát pénzügyileg egy későbbi időpontban is tudjuk finanszírozni az utazást. Természetesen ezen azok a diákok vehetnek majd részt, akik pályázatukkal korábban már lehetőséget kaptak erre.

A Délmagyarban is megjelent egy cikk az utazással kapcsolatban, melynek linkje az alábbi.

A másik utunkra március 29-től április 4-ig került volna sor Isztambulba. Ide szintén 3 pedagógus és 7 diák utazását terveztük. Ezek a diákok – Mészáros Boglárka, Soós Barbara, Bálint Máté, Papp Zsombor, Péter Dániel, Péter Gellért, Székács Árpádeddigi, a magyar találkozó előkészítése és lebonyolítása során nyújtott munkájukkal érdemelték ki a törökországi utat. Erre az utazásra is már január 24-én megvettük a repülőjegyeket. Sokáig reménykedtünk abban, hogy ez a találkozó megvalósulhat. Március közepétől viszont már egyértelművé vált, hogy ez is meg fog hiúsulni. Ekkor még ezt a járatot nem törölték, így a repülőjegy árának visszatérítése bizonytalan volt. Március végére az utazási iroda jelezte felénk, hogy vissza fogják fizetni a repülőjegyek árát, némi levonás ellenében. Még nem történt meg a visszautalás, de az ígéret megvan rá. Az Erasmus+ programban azok a diákok vehetnek részt, akik a pályázó intézmény diákjai. Sajnos a 8. osztályos diákok már a középiskolai beiratkozást követően nem tartoznak iskolánk tagjai sorába, így hivatalosan egy későbbi időpontban megvalósuló utazáson már nem vehetnek részt. Tervezni a következő találkozókat csak akkor kezdhetjük, ha a világjárvány megszűnik. Terveink szerint ennek a 7 diáknak a pályázat futamideje alatt mindenképpen megteremtjük a lehetőséget, hogy valamilyen módon kárpótolva legyenek.

Az INNOVATIVE EUROPE pályázatnak még ebben tanévben lenne a magyarországi találkozója is. Tervezett időpontja június 15-19. Több mint valószínű, ez a találkozó sem kerülhet megrendezésre ebben a tanévben. Várhatóan az őszi időszakra kerül át.

Bízunk benne, hogy valamennyi tervezett találkozó és program meg fog valósulni és diákjaink felejthetetlen élményekkel gazdagodnak majd.

Addig a legfontosabb, hogy mindenki tartsa be az előírásokat, és akkor talán van esélyünk átvészelni ezt a mindannyiunk számára szokatlan helyzetet.

Mindenkinek jó egészséget, kitartást kívánunk és kérjük a diákok és a szülők türelmét és megértését is.

Tasi Zoltánné és Szekeres Katalin